Z wizytą w Ciekotach….

"Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy….” (S. Żeromski)

8 listopada 2023 r. uczniowie klasy V b wyjechali na wycieczkę do Ciekot – rodzinnej miejscowości Stefana Żeromskiego. Najpierw odwiedziliśmy Centrum Edukacji i Kultury ,,Szklany Dom”, następnie wybraliśmy się na zwiedzanie zrekonstruowanego dworku rodziny Żeromskich. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki z nowoczesnego architektonicznie ,,Szklanego Domu” znaleźliśmy się w drewnianym szlacheckim dworku i poczuliśmy atmosferę, w jakiej wzrastał przyszły pisarz. Naszą uwagę przykuły piękne drewniane podłogi, stare dziewiętnastowieczne meble, kilimy, a przede wszystkim obrazy i portrety rodzinne. Zobaczyliśmy też rzeczy codziennego użytku rodziny Żeromskich.  Przewodnik opowiedział anegdoty z życia rodziny, a my mieliśmy wrażenie, że jesteśmy gośćmi w szlacheckim dworku. Na koniec pobytu w Ciekotach pospacerowaliśmy nad zalewem rozciągającym się przed dworkiem Żeromskich i popatrzyliśmy na górę Radostową, tę samą, na którą kiedyś patrzył mały Stefan.

Opiekunowie: Elżbieta Zwolińska, Barbara Hołody