Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości

Autor: Michał Łebek

Dzięki programowi rządowemu, który pozwolił wyposażyć salę AGD w nowoczesny sprzęt do zajęć, nasze przedszkolaki mogą uczestniczyć w warsztatach kulinarnych. Zajęcia te będą realizowane raz w miesiącu a udział w nich umożliwi najmłodszym dzieciom z naszej szkoły rozwijanie i doskonalenie zmysłów smaku, węchu, dotyku, wzroku podczas przygotowywania i smakowania przyrządzanych potraw. Ponadto udział w tych warsztatach pozwoli kształtować umiejętności zdrowego i racjonalnego odżywiania się, rozwijania samodzielności i umiejętności samoobsługowych jak również wdrażania zasad kulturalnego zachowania się przy stole.

#LaboratoriaPrzyszlosci – Interfejs Photon Draw przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym 5+. Polega na programowaniu ścieżek, które pokona robot Photon, poprzez rysowanie palcem na ekranie. Na ścieżce można ustalić zachowania jakie wykona robot. W ten sposób dzieci programowały robota i rozwijały kreatywność, myślenie logiczne i abstrakcyjne, a także uczyły się dokładności i wytrwałości w wykonywaniu zadań na lekcjach informatyki #SzkołaLechówek

Na zajęciach technicznych dzieci pracowały z zestawem klocków Korbo – zestawy twórcze oparte na kole zębatym gdzie sama intuicja nie wystarcza – potrzeba już twórczego myślenia logicznego. Niekończące się możliwości budowy wielowymiarowych modeli to rozwijająca i ciesząca zabawa dzieci w różnym wieku. Ruchome mechanizmy kół zębatych to zachęcały do poznawania zasad mechaniki przy równoczesnym rozwijaniu wyobraźni przestrzennej i małej motoryki nie tylko klasy 2 – 3 szkoły w Lechówku  ale również tutejszych przedszkolaków.

Dzięki @LaboratoriaPrzyszłości w pierwszym miesiącu zajęć uczyliśmy się obsługi drukarki 3D Zortax plus. Uczniowie uczyli się jak zakładać i wprowadzać filament, kalibrować urządzenie i poziomować stół. Następnym krokiem było nauczenie się obsługi i konfiguracji programu Tindercad a następnie oprogramowanie Z-suite-slicer przeznaczony dla drukarki Zortax. Jego zadaniem jest przerabianie trójwymiarowego modelu na warstwy i wygenerowanie poleceń dla drukarki. Następnie uczniowie przeszli do tworzenia własnych projektów, których efekty widzimy na zdjęciach. Na zajęciach języka angielskiego uczniowie stawiali też pierwsze kroki z długopisami 3D, które niedługo będą wykorzystywane do ozdobienia sali flagami oraz motywami z krajów anglojęzycznych.

Galeria zdjęć »