Cudze chwalicie, swego nie znacie…

2022-09-28 Rajd pieszy do Rudy

Autor: Elwira Wrona

28 września uczniowie klas piątych udali się na rajd pieszy do Rudy. Celem tej niezwykłej wyprawy było Muzeum Miasta i Gminy Łagów. Tam na uczniów czekały panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które przygotowały poczęstunek. Po przejściu kilku kilometrów kiełbasa z grilla i gorąca herbata smakowały jak nigdy dotąd. 

Zaspokoiwszy głód, można było wreszcie zająć się przyjemnymi rzeczami, czyli zwiedzaniem muzeum. Panie Jadwiga Kamińska, Halina Janowicz oprowadziły uczniów po kilku salach znajdujących się w dawnej szkole w Rudzie. Poznaliśmy zawody uprawiane w przeszłości na terenie naszej gminy, zachowane wytwory miejscowych rzemieślników. Poczuliśmy klimat przebywając w zrekonstruowanej izbie wiejskiej, by wreszcie usiąść w szkolnej ławce sprzed kilkudziesięciu lat, wziąć do ręki pióro, umoczyć w kałamarzu i napisać kilka słów. Uczniowie bardzo chwalili sobie dawne ławki, kilka osób wyraziło myśl, by poprosić naszego dyrektora o zakupienie takich. Perełki, które mogliśmy zobaczyć, zrobiły niezwykłe wrażenie na młodych ludziach. Niektóre sprzęty, narzędzia zostały rozpoznane, inne dziwiły i zaskakiwały. Z pewnością była to niezwykła lekcja historii, podróży do czasów naszych przodków. Cytat, który przeczytaliśmy w jednej z sal, najlepiej to oddaje: Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci.

Jednym z punktów naszej wyprawy było także zwiedzanie starego młyna w Rudzie. I tu znów spotkanie z historią. Pan Rafał Bezak przeniósł nas w swej opowieści do czasów zaborów, wojen, opowiadając o swych przodkach, perypetiach rodzinnych i historycznych. 

Chciałoby się rzec raz jeszcze za Stanisławem Jachowiczem

Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.
A boć nie śliczne
Te wioski liczne?
Ten kraj kochany?…

Dla dzieci był to przede wszystkim mile, radośnie i atrakcyjnie spędzony dzień, bo był też czas i miejsce na zabawę, bo boisk i placów nie brakuje wokół muzeum. Są tez pastwiska, a na nich krowy i… dzieci.

Dziękujemy paniom z  Uniwersytetu Trzeciego Wieku: prezes Halinie Janowicz, wiceprezes Jadwidze Kamińskiej za zorganizowanie nam pobytu w tak  cudownym miejscu, jakim jest Ruda. 

Galeria zdjęć »