Wizyta górników w Gminnym Zespole Szkół w Łagowie

Wizyta górników w Gminnym Zespole Szkół w Łagowie

Autor: Ewa Piątek

2 grudnia odwiedzili nas, jak co roku, górnicy ze Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych. Przybyli goście przekazali dzieciom z Łagowa i Lechówka z klas I – III, klas 0 oraz przedszkola wiele ciekawostek o swojej pracy. 

Górnicy opowiedzieli przepiękną historię o Świętej Barbarze – patronce górników. Dzieci dowiedziały się, że górnicy wydobywają nie tylko węgiel ale i ropę naftową oraz inne surowce mineralne. Podczas spotkania dzieci mogły zobaczyć górniczy strój galowy. Wspólnie liczyły ile guzików posiada  mundur galowy. Największym zainteresowaniem cieszyła się górnicza czapka zwana – czako, chętne dzieci mogły przymierzyć czako co było fajną atrakcją. 

Górnik p. Mariusz wyjaśnił, że kolor pióropusza jest uzależniony od rangi górnika, biały pióropusz – inżynierowie, zielony – dyrektorzy kopalni, czarny pióropusz – zwykli górnicy, natomiast czerwony – członkowie orkiestry górniczej. 

Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały górnikom za miłe spotkanie i wzbogacenie wiedzy na temat ich ciężkiej pracy. Dzieci wręczyły symboliczne upominki własnoręcznie wykonane laurki i kwiaty. Przedstawiciele górnictwa obdarowali dzieci kolorowankami i słodkimi upominkami. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjemnej atmosferze, a ciekawość i wrażenia dzieci towarzyszyły im do końca dnia.

Galeria zdjęć »