„Szymborska bez patosu.”

W środę, 18 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łagowie odbyły się warsztaty “Wokół poezji Wisławy Szymborskiej z pisarką Joanną Jagiełło”.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie kl. VIIb ze Szkoły Podstawowej w Łagowie oraz nauczyciele: Pani Jolanta Zielonka, Pani Bernarda Czekaj, Pani Monika Jurasz. Rok 2023 został uhonorowany przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej imieniem Wisławy Szymborskiej w setną rocznicę urodzin poetki. Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. W uchwale o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej czytamy: “O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem”. Senatorowie przypomnieli też, że: “Szymborska – poetka fascynuje czytelników na całym świecie, stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą”. Jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym ? Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Poetka zmarła 1 lutego 2012 r. w Krakowie, zostawiając w testamencie zapis o powołaniu fundacji jej imienia. Od 2013 r. Fundacja Wisławy Szymborskiej przyznaje nagrodę imienia swojej patronki za tom poetycki wydany w języku polskim lub przełożony na język polski. Warsztaty literackie prowadziła Pani Joanna Jagiełło – znana poetka i pisarka literatury dziecięcej i młodzieżowej. Autorka podzieliła się swoim doświadczeniem twórczym i zaprosiła uczestników do literackiej zabawy „Wokół poezji Wisławy Szymborskiej”. Spotkanie stało sie doskonałą okazją do rozwijania, być może ukrytych jeszcze pasji literackich. Uczniowie spróbowali swoich sił w „lepiejach”. To krótkie, jednozdaniowe, często nonsensowne, groteskowe wierszyki, standardowo składające się z dwóch wersów. Wynalezienie tej formy przypisuje się Wisławie Szymborskiej. Potem przyszła pora na limeryki i wreszcie na kolaże. Efekty tych zmagań twórczych wprowadziły wszystkich w doskonały humor, a kreatywność uczestników z każdą minutą rozwijała się jeszcze bardziej.

Autor: Jolanta Zielonka

Galeria: