Dzień Dziecka

Dzień Dziecka
Autor: Elwira Wrona

1 czerwca przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Nic dziwnego, przecież to Dzień Dziecka. W naszej szkole od rana panował wesoły nastrój. 

Uczniowie najmłodszych klas świętowanie zaczęły od lodów i słodkich upominków przygotowanych przez wychowawców klas. Następnie odbył się apel, podczas którego dorośli złożyli życzenia uczniom. Serdeczne słowa do dzieci skierowała dyrekcja szkoły: pan Zdzisław Zwoliński, pani Ewa Mikulko, Burmistrz Miasta i Gminy Łagów pan Paweł Marwicki oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Dorota Łach. Oprócz życzeń dzieci otrzymały też słodkie niespodzianki i drobne upominki ufundowane przez burmistrza. Następnie wręczono puchary laureatom Turnieju Szachowego, medale VI Olimpiady Matematycznej oraz książki dla najlepszych recenzentów książek wśród najmłodszych czytelników. Potem już była tylko zabawa, czyli rysowanie autoportretów i tworzenie jednego obrazu, puszczanie baniek mydlanych, zabawy balonami no i oczywiście kiełbaski z grilla.

Dla starszych uczniów zajęcia również nie przebiegały według ustalonego sygnału dzwonka lekcyjnego. Odbywały się one w blokach według sporządzonego harmonogramu, którego pomysłodawcami byli: dyrekcja i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. Tego dnia uczniowie klas IV – VIII i szkoły branżowej uczestniczyli w: grillu – pieczeniu kiełbasek ufundowanych przez Radę Rodziców, zajęciach sportowych – meczach w piłkę nożną i siatkową, rozgrywkach klasowych, zajęciach z origami – uczniowie wykonywali z kolorowego papieru sowy, kotki, ptaki, zakładki do książek, serduszka, motyle, pudełka, łódki, ryby, składanki niebo – piekło; wystawa prac uczniów znajduje się na II piętrze budynku szkolnego. zajęciach profilaktycznych z pedagogami szkolnymi na temat zdrowych nawyków żywieniowych.

W ramach współpracy z MGOPS w Łagowie na placu przed budynkiem remizy przeprowadzone zostały zajęcia na temat profilaktyki uzależnień. Uczniowie klas IV – VIII i szkoły branżowej mieli możliwość założyć alkogogle i narkogogle, które symulowały zaburzenia, jakich doznaje osoba po zażyciu alkoholu i narkotyków tzn. obniżenie koncentracji, zaburzenia percepcji, zniekształcenie obrazu, zawroty głowy, podwójne widzenie, zaburzenia w ocenie odległości, spowolnienie czasu reakcji. W ramach ćwiczeń uczniowie pokonywali tor przeszkód w alkogoglach i narkogoglach. W świetlicy środowiskowej prowadzone były również zajęcia na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie wykonywali praktyczne ćwiczenia na fantomach. Strażacy pokazywali młodzieży wozy strażackie, remizę i opowiadali o swojej niebezpiecznej pracy. Młodzież mogła również aktywnie spędzić czas na siłowni na świeżym powietrzu.

Po wszystkich wrażeniach na uczniów czekały lody (ufundowane przez Radę Rodziców) i dyskoteka, na której wszyscy chętnie tańczyli Belgijkę.

Z okazji Dnia Dziecka w maju Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny pt: „Prawa dziecka oczami dzieci – nasze prawa – ważna sprawa”. Celem w/w konkursu było zapoznanie dzieci z prawami dziecka, rozwijanie szacunku do drugiego człowieka niezależnie od koloru skóry, pochodzenia czy narodowości, uczenie korzystania ze swoich praw jednocześnie szanowanie praw innych ludzi oraz rozwijanie uzdolnień plastycznych i wymiana doświadczeń.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w najbliższym czasie.

Dzięki współpracy nauczycieli i pracowników szkoły, MGOPS w Łagowie, strażaków, Rady Rodziców ten dzień przyniósł wszystkim dzieciom wiele niespodzianek, wzruszeń, uśmiechu na twarzach malutkich i prawie dorosłych dzieci.

To nie koniec niespodzianek w tym dniu. Na godz. 19:00 dyrektor szkoły pan Zdzisław Zwoliński zaprosił dzieci wraz z rodzicami, dziadkami, kuzynami na inaugurację kina na świeżym powietrzu. Frekwencja przeszła wszelkie oczekiwania. Co prawda Bolka i Lolka czy Misia Uszatka o tej porze dnia, przy ładnej pogodzie na łagowskim niebie ledwo było widać, to w niczym jednak nie przeszkadzało w jeździe na gokartach, szaleństwach na placu czy zabawie. Jak to w kinie bywa popcorn obowiązkowy – w trakcie seansu każde dziecko mogło go dostać za darmo.

To był (nie)zwykły dzień – Dzień Dziecka.

Galeria zdjęć »