Podsumowanie XXXI Tygodnia Języka Polskiego

Autor: Elwira Wrona

Motyw przewodni tegorocznego projektu brzmiał: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Podążając za słowami autorki tych słów – naszej noblistki Wisławy Szymborskiej kilka tygodni wcześniej rozpoczęliśmy akcję propagandową – uczniowie wykonali piękne plakaty zapowiadające celebrację obchodów XXXI Tygodnia Języka Polskiego.

Inauguracja obchodów nastąpiła 13 marca. Wtedy to uczniowie klasy IVa, pod kierunkiem pana Wiesława Nawrockiego, zaśpiewali na jednym ze szkolnych korytarzy w trakcie „długiej pauzy” utwór ww. noblistki pt. „Nic dwa razy”. Kolejne godziny, dni przyniosły mnóstwo emocji, zmagań konkursowych.

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” dziś powtórzy każdy, ale „Wyindywidualizowany indywidualista wyindywidualizował się z tłumu wyindywidualizowanych indywidualistów” już niewielu. Najlepiej ze „skrętaczami” naszego języka poradzili sobie:

Marcel Światek, Gabriela Majewska, Kornelia Podsiadło, Nadia Łucka, Julia Chruścicka, Aleksandra Krawętkowska, Izabela Bac, Wojciech Herbuś, Weronika Kotwa, Wiktoria Wróblewska.

Zmagania literackie wyłoniły może przyszłych noblistów? Są to: Krzysztof Grzyb, Dorota Niedbała, Lena Hamera, Julia Masternak, Magdalena Kołbuc, Julia Pióro, Amelia Sadłowska, Roksana Kołbuc, Patryk Maluszczak.

Ogromną wiedzą musieli wykazać się uczniowie uczestniczący w quizie językowym na poziomie swych klas. Bój był zaciekły, bo pytania były kolokwialnie mówiąc „od Sasa do lasa”. Zwycięzcami okazali się: Marcel Świątek, Patryk Guliński, Bartłomiej Kozłowski, Aleksandra Kołodziej, Roksana Kołbuc.

W klasach piątych odbyły się klasowe, a następnie szkolne eliminacje do XIII Gminnego Maratonu Mitologicznego.

Przeprowadziliśmy też klasowe eliminacje do XVI Gminnego Konkursu Recytatorskiego. W trakcie obchodów XXXI Tygodnia Języka Polskiego trwał również „słodki konkurs” znajomości związków frazeologicznych zorganizowany przez bibliotekarkę – panią Bernardynę Czekaj.

Wręczenie nagród książkowych, pamiątkowych dyplomów nastąpi podczas apelu szkolnego, który odbędzie się 5 kwietnia.

W tym wszystkim chodzi o to, „by język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, a to nie jest prosta sztuka.