W świątecznym klimacie

Święta tuż, tuż
Autor: Elwira Wrona

Święta to magiczny czas. Nim jednak zasiądziemy do wigilijnego stołu czekają nas przedświąteczne obowiązki.

Koło Gospodyń Wiejskich z Lechówka postanowiło dzieciakom umilić ten okres oczekiwania. 15 grudnia w Szkole Filialnej w Lechówku zorganizowano warsztaty tworzenia stroików bożonarodzeniowych. Uczniowie i przedszkolaki z zaangażowaniem pracowały pod czujnym okiem niezwykle uzdolnionych pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Lechówka i swoich wychowawców. Wyszły prawdziwe cuda.

13 grudnia w Gminnym Zespole Szkół w Łagowie odbył się  Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wcześniej miały miejsce warsztaty plastyczne, w trakcie których pod okiem pani Beaty Kucy oraz przy wsparciu pań: .Małgorzaty Zielonki, Ewy Rycąbel, Grażyny Słowińskiej, powstawały przepiękne stroiki świąteczne i inne ozdoby. Po raz pierwszy zostały użyte długopisy 3-D, za pomocą których wolontariuszki wykonały elementy dekoracyjne do stroików, ozdób. Kiermasz cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Poza ozdobami można było zakupić przepyszne słodkości wykonane również przez wolontariuszy.

Z kolei 16 grudnia w naszej szkole odbył się po raz kolejny „Wieczór Przedświątecznych Wzruszeń”, którego adresatem byli emerytowani i czynni pracownicy szkoły, rodzice naszych uczniów i specjalni goście, przyjaciele szkoły. Na zaproszenie dyrektora Gminnego Zespołu Szkół pana Zdzisława Zwolińskiego oraz opiekunów koła teatralnego „Mały Arlekin” goście zjawili się w licznym gronie , na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Łagów panem Pawłem Marwickim. Wśród niebiańskiej dekoracji wybrzmiały strofy wierszy i popłynęły nuty kolęd. Dzieci z przejęciem wcieliły się w swoje role, a mały Filipek Gałka, który zagrał Jezuska, zasnął błogo w ramionach swojej mamy. Spektakl zakończyło chóralne odśpiewanie kolędy „Tylko jedna jest taka noc”, a potem popłynęły zewsząd życzenia „Wesołych świąt”. Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa i przełamanie się opłatkiem.

W klimacie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia 20 grudnia biblijne wydarzenia sprzed 2000 lat odtworzyły dzieci z Punktu Przedszkolnego i Szkoły Filialnej w Lechówku.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili burmistrz Miasta i Gminy Łagów pan Paweł Marwicki, dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie  pan Zdzisław Zwoliński, zastępca dyrektora pani Ewa Mikulko, sołtys Sołectwa Lechówek  pan Krzysztof Rządkowski, pan Krzysztof Podstawka właściciel firmy K2Serwis z Lechówka, przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich z Lechówka, ksiądz Mieczysław Kata oraz rodzice. Wszyscy, jak co roku, mogli przeżyć historię narodzin Chrystusa w pięknym w wykonaniu uczniów i przedszkolaków przeplataną kolędami i pastorałkami. 
Tradycją naszej szkoły jest również coroczny Przedszkolny Koncert Kolęd i Pastorałek. 21 grudnia odbyła się jego VII edycja. Przy wspaniałej publiczności w osobach przedstawicieli władz samorządowych, dyrekcji, rodziców i bliskich, dzieci zaprezentowały swoje zdolności wokalno – taneczne. Na koncercie nie zabrakło najpiękniejszych kolęd i wesołych pastorałek. 
Wspomniane działania wprowadziły całą społeczność szkolną w magiczny bożonarodzeniowy nastrój. A nastrój  ten czuć było przez cały tydzień, w trakcie którego odbywały się spotkania opłatkowe w klasach. Uczniowie, wychowawcy, nauczyciele składali sobie świąteczne życzenia, śpiewali kolędy. Po takim wprowadzeniu w świąteczny klimat, jesteśmy gotowi na przeżycie zdrowych spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Bożego Narodzenia. Niech przyniosą one odpoczynek od codziennego zabiegania i chwilę zadumy.

Galeria zdjęć »