Aleksandra Łata na gali finałowej I Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego

Autor: Elwira Wrona

6 maja 2022 r. w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyła się Gala podsumowująca I Ogólnopolski Konkurs Retoryczny. Konkurs został zorganizowany przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II oraz Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Konkurs składał się z III etapów: szkolnego, wojewódzkiego oraz ogólnopolskiego. Do udziału w rozgrywkach retorycznych zgłosiło się 1802 uczniów z piętnastu województw. Podczas etapu wojewódzkiego swoje umiejętności prezentowało 47 uczniów z trzynastu województw. W ogólnopolskim finale wysłuchano przemówień wygłoszonych przez 24 uczniów z 11 województw. Samodzielnie przygotowane przez uczestników konkursu wypowiedzi tj. mowy pochwalne, sądowe, popisowe, czy doradcze cechowały się różnorodnością stylistyczną, tematyczną oraz formalną.

Nasza uczennica Aleksandra Łata wygłosiła mowę pochwalną – doradczą pt. Czy postać Jana Pawła II może być autorytetem dla współczesnych nastolatków?

Podczas finałowej Gali Konkursu obecnych było wielu wyśmienitych gości, m.in. prof. dr hab. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski, kuratorzy oświaty z trzynastu województw.

Uczestnicy gali finałowej mieli okazję również zwiedzić z przewodnikiem Lubelskie Stare Miasto, a także wysłuchać koncertu fortepianowego F. Chopina w wykonaniu Orkiestry Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie.

Chociaż Ola nie została laureatką,  należą się jej gratulacje.