Zainwestuj w naszą planetę

Zainwestuj w naszą planetę
Autor: Elwira Wrona

Podczas obchodów Dni Ziemi, w tym roku przebiegających pod hasłem Zainwestuj w naszą planetę, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w różnych działaniach i konkursach.
Ich głównym celem było zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia dla środowiska naturalnego człowieka w następstwie rozwoju  cywilizacyjnego. Obchody trwały od 13 do 22 kwietnia.

Rozpoczęły się turniejem wiedzy biologicznej w klasach V-VIII.
20 kwietnia w ramach obchodów Dnia Odkrywcy nasi uczniowie pod opieką nauczycieli geografii, fizyki, chemii i biologii przygotowali prezentację multimedialną na temat wybitnych naukowców o szczególnych zasługach i odkryciach w rozwoju nauk przyrodniczych.
21 kwietnia przygotowana została wystawka pt. Sławni odkrywcy przyrody.
Następnego dnia odbyła się akcja Sprzątamy dla Polski
Wielkim zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny pt. Ratujmy Ziemię
Dzięki niemu powstała pouczająca wystawa pod hasłem Cokolwiek czynimy Ziemi, czynimy sobie
Uczniowie klasy IIIb szkolny projekt Sprzątamy dla Polski rozpoczęli od obejrzenia filmu edukacyjnego Dzień Ziemi, który pokazuje sposoby troski o najbliższe środowisko naturalne. Film kształtuje też postawy proekologiczne. Podkreśla szkodliwość plastiku dla środowiska, zwierząt i roślin. Ukazuje, jak w prosty sposób oszczędzać wodę, dbać o czyste powietrze oraz o naturę. Wyjaśnia, czym są odpady i na czym polega ich segregacja oraz recykling. Prezentuje czas rozkładu odpadów oraz przykłady ponownego ich wykorzystania. Wyjaśnia, jakie rodzaje śmieci należy wrzucać do kontenera na szkło, papier, plastik i metal oraz odpady bio. Po obejrzeniu filmu uczniowie dyskutowali co mogą zrobić na co dzień, by chronić przyrodę. Dzieci celebrowały to święto także podejmując różnego rodzaju działania artystyczne. Wykonały plakaty Moja planeta Ziemia oraz nauczyły się śpiewać piosenkę pt. Zielony dom. Włączyły się także w akcję Sprzątanie Świata i wspólnie z uczniami klas starszych porządkowały teren wokół szkoły.
Wszyscy cieszyliśmy się z efektów naszej pracy.