Koło Naukowe Science w Programie Edukacyjnym „Być Jak Ignacy”

Koło Naukowe Science w Programie Edukacyjnym „Być Jak Ignacy”

Autor: Jolanta Świt

Od października 2021 roku do czerwca 2022 roku 14 uczniów z klasy Vb (Julia Zielińska, Oliwia Sieradzka, Nikola Skowrońska, Julia Pióro, Aleksandra Krawętkowska, Michał Jakubczyk, Michał Sobieraj) i VIIb (Nikola Kawalec, Natalia Łach, Klaudia Bera, Klaudia Chruścicka, Patryk Maluszczak, Adrian Włodarczyk, Konrad Śliwiński) koła naukowego „SCIENCE” uczestniczą w VI edycji programu edukacyjnego „BYĆ JAK IGNACY”, którego celem jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o polskich wybitnych naukowcach, między innymi o Ignacym Łukasiewiczu, polskim pionierze przemysłu naftowego. 

W tej edycji uczniowie mają za zadanie rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia bohatera programu – Ignacego. By rozwikłać tę tajemnicę, młodzi naukowcy muszą ukończyć zadania z ośmiu etapów tematycznych. Każdy etap to kolejny fragment historii poszukiwań Ignacego. Co się stało z bohaterem programu? Odpowiedź na to pytanie uczniowie poznają po wykonaniu wszystkich misji.

W VI edycji programu mali naukowcy Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie pod opieką p. Jolanty Świt i p. Małgorzaty Woźniak- Gulińskiej podczas spotkań mieli okazję przeprowadzać wiele eksperymentów i zadań, m.in. budowali własne kompasy, samoloty ekologiczne, przeprowadzali eksperymenty ze światłem oraz poznawali tajemnice przeszłości Ziemi i dinozaurów. Zagłębiali się w zagadnienia dotyczące mózgu człowieka, maszyn przyszłości, odkryć polarnych, kosmosu i ewolucji.

Programowi realizowanemu w naszej szkole towarzyszy konkurs z nagrodami finansowymi i rzeczowymi. Pula nagród w tym roku wynosi ponad 300 000 zł. Szkoły, które zdobędą najwięcej punktów, otrzymają tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Natomiast najlepsza placówka otrzyma tytuł Szkoły Roku. W tej edycji zostanie nagrodzonych aż 30 kół naukowych (15, do których uczęszczają uczniowie z klasy 1-3 oraz 15, do których należą uczniowie z klas 4-8). 

Galeria zdjęć »