Pierwszy wiosenny apel

Apel

Autor: Elwira Wrona

Pierwszego dnia kwietnia w prima aprilis społeczność naszej szkoły spotkała się na apelu poświęconym głównie  sprawom dotyczącym funkcjonowania placówki i podsumowaniu, wręczeniu nagród, dyplomów.

Dyrektor szkoły pan Zdzisław Zwoliński na wstępie podkreślił fakt, że po okresie pandemii nauczyciele sprawnie wdrożyli uczniów do pracy stacjonarnej. Świadczy o tym zaangażowanie i przygotowanie do konkursów, prężna działalność organizacji szkolnych.

Po omówieniu spraw dotyczących zachowania uczniów, poinformował o zarządzeniu kuratora świętokrzyskiego w sprawie wprowadzenia nauki w soboty. Niewielu uczniów zorientowało się, że to prima aprilisowy żart.

Dyrektor po przekazaniu zaskakującej wiadomości, jak gdyby nigdy nic, przeszedł do podziękowań skierowanych do uczniów klasy VIIa za życzliwe przyjęcie uczniów z Ukrainy.

Pierwszą pochwałę i kartę podarunkową do Empiku otrzymała Agata Gaździk – finalistka VI Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki.

Następnie dyrektor pan Zdzisław Zwoliński przypomniał, że od 14 do 18 marca po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Matematyki.

W ramach obchodów nauczyciele matematyki zorganizowali trzy konkursy: Malownicza Liczba PI, Mistrz Kostki Rubika, Pogromcy Pi.

Zwycięzcy w/w konkursów otrzymali dyplomy i nagrody.
Malownicza Liczba Pi:
  • I miejsce – Wiktoria Duda,
  • II miejsce – Julia Sadłowska,
  • III miejsce – Wiktoria Wasik.

Mistrz Kostki Rubika:
  • I miejsce – Wiktor Siarek,
  • II miejsce – Wiktor Pająk,
  • III miejsce – Karol Śliwiński.

Pogromcy Pi:
  • I miejsce – Weronika Kotwa,
  • II miejsce – Jakub Serwata,
  • III miejsce – Julia Masternak.

26 marca w Kielcach odbył się finał VI Memoriału Urszuli Marciniak w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych. Do finału zakwalifikowali się: Roksana Kołbuc, Michał Sobieraj, Sebastian Góral.

Następnie przyszła kolej na podsumowanie XXX  Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim, który w naszej szkole obchodzony był  21- 25 marca.
Hasło przewodnie brzmiało: Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie.
Z tej okazji  nauczyciele poloniści zaproponowali uczniom cztery konkursy: literacki, krasomówczy, frazeologiczny, quiz polonistyczny.
Każdy uczeń z klas IV- VIII wziął udział w przynajmniej jednym z nich.
Temat pracy w konkursie literackim brzmiał: Mój autorytet, osoba, którą podziwiam, szanuję. Poloniści w każdej klasie wyróżnili najlepszą pracę.
Ich autorzy otrzymali nagrody i dyplomy z rąk dyrektora pana Zdzisława Zwolińskiego.

Są to:
  • Bartosza Kozłowski,
  • Patryk Guliński,
  • Bartłomiej Kozłowski,
  • Julia Pióro,
  • Oliwia Kołbuc,
  • Gabriela Kwiatek,
  • Weronika Kotwa,
  • Natalia Łach,
  • Natalia Olejarska,
  • Kinga Wasik.

Dyplomy i nagrody odebrali również najlepsi  krasomówcy. Okazali się nimi:
  • Nadia Łucka,
  • Lena Hamera,
  • Klaudia Sławska,
  • Jakub Bera,
  • Paweł Langa,
  • Wojciech Herbuś,
  • Maja Majewska,
  • Wiktoria Wróblewska,
  • Agata Gaździk,
  • Jessica Sławska,
  • Kinga Dąbrowska.

Na poziomie każdej klasy poloniści przeprowadzili quiz wiedzy z języka polskiego.
I tu najlepsi okazali się spośród uczniów:
  • klas IV – Oliwia Podsiadło,
  • klas V – Kacper Dychała,
  • klas VI – Aleksandra Kołodziej,
  • klas VII – Nikola Kawalec,
  • klas VIII – Nikola Walczyk.

Nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili konkurs frazeologiczny, zwyciężyła Kinga Dąbrowska.

Nagrody w konkursach ufundowała Spółdzielnie Uczniowska Piegusek.

Dyrektor pan Zdzisław Zwoliński pogratulował i wręczył  podziękowania od świętokrzyskiego kuratora oświaty trzem uczennicom, które reprezentowały naszą szkołę w I Ogólnopolskim Konkursie Retorycznym: Kindze  Dąbrowskiej, Aleksandrze Łacie i Kindze Wasik.

Po etapie wojewódzkim, Aleksandra Łata zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 28 kwietnia w Lublinie.

Apel zakończył dyrektor pan Zdzisław Zwoliński podając informację, że zarządzenie kuratora w sprawie nauki w soboty zostało cofnięte. Słowa te przyniosły ulgę wielu uczniom, którzy w trakcie apelu, szeptem, minami okazywali ogólne oburzenie wobec sobotniej nauki. Wszyscy zadowoleni wyszli z sali niosąc swe przybory szkolne w nietypowych nosidłach w ramach akcji Dzień bez plecaka ogłoszonej przez Samorząd Uczniowski.
Pomysłowość uczniów tego dnia okazała się nie mieć granic. Zamiast plecaków przynieśli do szkoły szuflady, torby, skrzynki, wózki, kwietniki, pudełka, walizki, koszyki, miski, foteliki dziecięce, transportery na zwierzęta, kosze, wiadra i inne.
Uczniowie bawili się doskonale. Widok tak różnych nosideł w szkole wzbudzał uśmiech u każdego.