#POMOC DLA UKRAINY

Wsparcie dla Ukrainy
Autor: Zdzisław Zwoliński

Kiedy my zastanawiamy się, na którą godzinę mamy do szkoły, do pracy, mieszkańcy Ukrainy uciekają ze swoich domów, bez pewności jutra. Od kiedy rozpoczęła się wojna, do Polski przybyło ponad milion osób. Wśród nich są setki tysięcy dzieci i nastolatków, którzy będą kontynuować naukę w polskich szkołach.

Obecnie na terenie gminy Łagów przebywa ponad 60 uchodźców z Ukrainy. Nasza szkoła objęła opieką i zapewniła naukę dla 18 dzieci w wieku od 4 do 16 lat. Najwięcej w wieku 7-9 lat. Wszyscy nasi goście jedzą za darmo obiady. Wydajemy 15 posiłków dla rodziców dzieci i małych dzieciaków, najmłodsze z nich ma 11 miesięcy. Uchodźcy pochodzą z obwodu ługańskiego, wołyńskiego, okolic Mariumpola, Kijowa. Wszyscy deklarują chęć nauki języka polskiego. 

Od poniedziałku 28 lutego 2022 roku Szkolny Klub Wolontariatu rozpoczął zbiórkę żywności, artykułów pierwszej potrzeby oraz ubrań dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie gminy Łagów. Podczas tygodniowej zbiórki udało się zebrać ogromną ilość najpotrzebniejszych artykułów spożywczych i higienicznych, które trafiły bezpośrednio do ukraińskich rodzin. Część zebranych darów została przekazana również dla młodzieży Centrum Kształcenia Awans w Kielcach, jako wsparcie uczniów z Ukrainy, którzy uczęszczają do tej placówki i zostali przez wojnę odizolowani od swoich rodzin. Równocześnie ze zbiórką żywności w Gminnym Zespole Szkół w Łagowie i w Szkole Filialnej w Lechówku prowadzona była zbiórka pieniędzy, której celem było zgromadzenie środków na sfinansowanie obiadów dla grupy uchodźców z Ukrainy. Dzięki ogromnej ofiarności rodziców, uczniów, nauczycieli pracowników szkoły w Łagowie i Lechówku zebrano 5940 złotych. 

Nasza szkoła również w sposób wizualny solidaryzuje się z walczącą o wolność Ukrainą. Dzięki zaangażowaniu samorządów szkolnych – małego, dużego powstały na korytarzach gazetki tematyczne. W salach lekcyjnych zawisły barwy Ukrainy. Wspomniane samorządy zorganizowały akcję Klasa z Klasą, w ramach której zebrane zostały plecaki, śniadaniówki, bidony oraz przybory szkolne dla naszych nowych uczniów. Zgromadzono także pluszaki dla najmłodszych. Koło teatralne Mały Arlekin przygotowuje również Piosenkę o pomaganiu, do której nagrania zaproszeni zostali przedstawicieli poszczególnych klas. 

W ramach zajęć świetlicowych dzieci z wielkim zaangażowaniem włączyły się w przygotowanie dekoracji w błękitno – żółtych barwach.

Dzięki pomocy wychowawców, nauczycieli nowi uczniowie otrzymali wyprawki i rzeczy niezbędne w szkole. Ukraińcy ze wzruszeniem dziękują za wszystko.

Ja ze swej strony dziękuję za pomoc wszystkim zaangażowanym pracownikom szkoły, organizacjom szkolnym, Radzie Rodziców, rodzicom naszych uczniów za okazane serce i przekazane dary. Dziękuję samorządowi Miasta i Gminy Łagów za współpracę, pracownikom Centrum Usług Wspólnych, pracownikom Banku Spółdzielczego w Łagowie za wsparcie, pracownikom delikatesów Centrum za przekazane kosze z żywnością, osobom prywatnym oferującym np. warzywa czy ziemniaki. Podziękowania należą się również pracownikom przychodni lekarskiej w Łagowie.

Sytuacja w kwestii uchodźców jest dynamiczna i nic nie wskazuje na szybkie zakończenie działań wojennych.

Nasi goście wyjechali najczęściej z jedną walizką. Dzięki naszej wspólnej pomocy, dzieci maja buty na zmianę, bieliznę, środki czystości, pampersy, ubrania czy choćby kurtki letnie.

Za ogromne zaangażowanie i pomoc raz jeszcze wszystkim dziękuję.

W czasach tak trudnych i niepewnych, szkoła musi i pracuje swoim normalnym trybem. Naszym priorytetem na najbliższe tygodnie jest przygotowanie uczniów do konkursów, a ósmoklasistów do egzaminów kończących edukację w szkole podstawowej.

Galeria zdjęć »