Przedświąteczne wzruszenia

Przedświąteczne wzruszenia

Autor: Elwira Wrona

Bożonarodzeniowy klimat w naszej szkole zapanował już na początku grudnia.
Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas, ale chyba bardziej ekscytujące są przygotowania do nich.

Dowodem na to jest kiermasz świąteczny - cykliczne wydarzenie, które kultywuje tradycje lokalne związane z Bożym Narodzeniem. 

Wszystkie ozdoby uczniowie przygotowywali przez kilka tygodni.

7 grudnia, w holu szkoły podstawowej, odbył się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych oraz wypiekanych słodkości. Stoisko przygotowywali członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu przy wsparciu swoich opiekunów. Podobnie jak w poprzednich latach, cieszyło się ono dużym powodzeniem. Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży zostały ufundowane upominki dla trzech uczennic z naszej szkoły: Weroniki Kotwy, Oliwii Kołbuc i Agaty Gaździk jako dowód uznania za wysokie wyniki w nauce oraz reprezentowanie naszej szkoły w środowisku lokalnym, województwie i kraju. 

W kolejnych dniach w całej szkole zrobiło się kolorowo, pięknie i świątecznie. Magia świątecznego klimatu korzystnie wpłynęła na zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność uczniów. W ramach zajęć z wychowawcą, uczniowie rozmawiali o naszych polskich tradycjach i zwyczajach. Tuż przed świąteczną przerwą zimową odbyły się w klasach, z zachowaniem reżimu sanitarnego, spotkania opłatkowe. Nie przypominały one tych sprzed kilku lat, ale pełne były serdeczności, zadumy, refleksji. W ich trakcie więcej było czasu na śpiewane przepięknych polskich kolęd.

Wyraźnie dało się odczuć brak normalności sprzed pandemii w składaniu życzeń czy spotkaniu przy klasowym wigilijnym stole. 

Trudność tę uczniowie klasy IVa sportowej obeszli nagrywając życzenia świąteczne.

Filmik z życzeniami od najmłodszej klasy sportowej  »

Piękną tradycją naszej placówki od lat było wigilijne spotkanie opłatkowe dla czynnych pracowników szkoły, jak i emerytów przygotowywane przez szkolne koło teatralne Mały Arlekin. W tym roku nie było to możliwe ze względu na pandemię. I tu pojawiła się piękna inicjatywa uczniów klasy VIIIa – najstarszych członków koła. To ich ostatni rok nauki w naszej szkole. Opiekunów koła - panie: Monikę Durlej, Marzenę Dziobę, Małgorzatę Walkowicz, nie trzeba było długo zachęcać. Dzięki współpracy z panem Adamem Stępniem nagrali z młodzieżą, dziećmi wzruszające świąteczne życzenia

Spektakl koła teatralnego „Mały Arlekin” »

Z kolei uczniowie Szkoły Filialnej w Lechówku przygotowali jasełka bożonarodzeniowe. 

17 grudnia przedstawili opowieść o biednym wędrowcu, który w wigilijny wieczór prosił o gościnę w domu hrabiostwa i w pałacu królewskim, gdzie nie został przyjęty.

Na scenie zagościli  aniołowie, pasterze, Trzej Królowie oraz Święta Rodzina.

W uroczystości udział wzięli: zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Łagów pan Zbigniew Meducki, dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie pan Zdzisław Zwoliński, ks. Mieczysław Kata oraz pan Wiesław Nawrocki, który grą na gitarze uświetnił występ małych artystów. 

Świąteczny klimat panował również podczas grudniowych lekcji języka angielskiego i niemieckiego. W ramach zajęć dzieci poznały tradycje bożonarodzeniowe krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Obejrzały film o dziwnych zwyczajach świątecznych na świecie. Dzieci tworzyły autorskie plakaty, bombki oraz pisały listy do Świętego Mikołaja. Każda grupa wiekowa uczyła się i śpiewała piosenki od Santa, Decorate the Christmas Tree, Hello Reindeer, We wish You a Merry Christamas, po wszystkim znany świąteczny hit Last Christmas.

Tuż przed świętami - 21 grudnia podtrzymując i kontynuując kolejną piękną tradycję naszej szkoły odbył się VI Przedszkolny Koncert Kolęd i Pastorałek.

Pomimo ograniczeń, wynikających z obecnej sytuacji z jaką nam się przyszło zmierzyć i braku publiczności w osobach rodziców i bliskich, dzieci z punktów i oddziałów przedszkolnych z Łagowa zaprezentowały swoje zdolności wokalno – taneczne.

Tym razem koncert odbył się online.

W trakcie koncertu nie zabrakło najpiękniejszych kolęd i wesołych pastorałek. 

Koncert Kolęd i Pastorałek »

W tym pięknym przedświątecznym czasie dyrekcja szkoły, nauczyciele życzą wszystkim wokół i sobie nawzajem zdrowia, które teraz tak bardzo cenimy, wielu ciepłych słów, radosnych rodzinnych świąt i powrotu do nauki stacjonarnej.

Galeria zdjęć »