Pie(rw)szy na przejściu

Pie(rw)szy na przejściu
Autor: mgr Elwira Wrona

Od 9 czerwca w naszej szkole trwała promocja akcji Pie(rw)szy na przejściu. Wzięli w niej udział głównie piątoklasiści. Ci w ramach zajęć z wychowawcą oglądali filmy przestrzegające przed używaniem telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych w trakcie prowadzenia pojazdów czy przechodzenia przez przejścia dla pieszych. Następnie uczniowie wykonali plakaty propagujące w/w akcję. Dołączyli do niej również uczniowie klasy „0”.

15 czerwca 2021 r. uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie odwiedzili podkom. Mariusz Bednarski oraz st. asp. Roman Kubicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Jak wiemy od 1 czerwca 2021 roku w życie weszła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która ma zwiększyć ochronę pieszych. Celem  wizyty w naszej placówce było przekazanie najmłodszym jak prawidłowo i bezpiecznie przemieszczać się, przechodzić po przejściu dla pieszych. Podczas spotkania policjanci przekazali dzieciom wszelkie niezbędne informacje jak prawidłowo nosić odblaski, zachęcili także do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Zaprezentowali  jak bezpiecznie przechodzić przez  pasy, w tym także z hulajnogą czy rowerem. 

Były to praktyczne zajęcia, gdyż każde z dzieci tego dnia było wyposażone w sprzęt jeżdżący. Podkm. Mariusz Bednarski tanecznym krokiem zaprezentował także sytuacje kiedy to policjant kieruje ruchem ulicznym. Pokazał, co oznaczają poszczególne gesty czy ruchy ręką.

Następnie uczniowie pod czujnym okiem policjantów, dyrektora pana Zdzisława Zwolińskiego, nauczycieli udali się w kierunku przejścia dla pieszych przez drogę krajową 74, gdzie malowali znaki informujące o zakazie korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych w trakcie przechodzenia przez  tzw. pasy. 

Następnego dnia uczniowie klasy piątej na parkingu przed szkołą rozdawali ulotki promujące akcję Pie(rw)szy na przejściu.

Miejmy nadzieję, że akcja ta przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych, a także pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo dzieci, młodzieży w szkole i poza nią.

Galeria zdjęć »