Andrzejki

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Potocznie nazywane są też ostatkami i stanowią doskonałą okazję do hucznych zabaw. Po szalonej nocy nadchodzi bowiem adwent. Andrzejki to przede wszystkim wieczór wróżb. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem Andrzejek były Katarzynki).

Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę. Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą było lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza a następnie odczytywanie kształtów zastygniętego wosku, najlepiej z cienia rzucanego na oświetloną ścianę.

I tak: anioł oznaczał szczęście, gwiazda - powodzenie, kwiat - smutek, orzeł - osiągnięcie zamierzonych celów, a serce - wielką miłość. Inne znane wróżby to: wyścig butów, serce z imionami, najdłuższa obierzyna z jabłka, rzucanie monetami.

Przy okazji Andrzejek przygotowaliśmy kilka wróżb, które znajdują się w poniższych linkach: 

Co czeka Cię w przyszłości?

https://wordwall.net/resource/7464171

Co wiesz o Andrzejkach?

https://wordwall.net/pl/resource/7462857

Jaki zawód będziesz wykonywać w przyszłości?

https://wordwall.net/pl/resource/7236772


Udanej zabawy życzy 

Mały Samorząd Uczniowski oraz Samorząd Uczniowski