XXVIII Tydzień Kultury Języka

Autor: mgr Elwira Wrona

XXVIII Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim (9 – 14 marca 2020r.).

Tegoroczne hasło Tygodnia brzmi: Chrońmy klimat i język. Łączy je: czystość i świeżość, radość i urok, przestrzeń i wolność.

W ramach trwającego XXVIII Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim w naszej szkole zostaną przeprowadzone następujące konkursy:

Ortograficzny – etap klasowy i szkolny, uczniowie klas IV – VIII.

Mistrza Wymowy, aby go zdobyć w każdej klasie przeprowadzony został konkurs polegający na wyraźnym, poprawnym odczytaniu wylosowanego skrętacza językowego.

Mistrza Kaligrafii – poloniści wybiorą po przejrzeniu zeszytów przedmiotowych, nie tylko do języka polskiego. Oceniana będzie przede wszystkim estetykę pisma, staranność, poprawność ortograficzna.

Literacki – uczniowie poszczególnych klas będą mieli za zadanie napisać samodzielną, twórczą pracę. W klasach czwartych będzie to baśń, piątych opowiadanie, szóstych – charakterystyka, siódmych opowiadanie z elementami przeżyć wewnętrznych, ósmych – rozprawka.

Znajomości związków frazeologicznych, dla uczniów klas V – VIII.

Recytatorski – etap klasowy, szkolny.

Szczegółowe informacje  o w/w konkursach u nauczycieli polonistów i bibliotekarzy.