Poznaję i chronię własne dziedzictwo przyrodnicze

Autor: mgr Jolanta Świt

25 września 2019 roku w ramach projektu „Poznaję i chronię własne dziedzictwo przyrodnicze” uczniowie klasy VIc oraz VIIb wzięli udział w zajęciach edukacyjnych oraz warsztatach pszczelarskich finansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Podczas zajęć edukacyjnych młodzież poznawała cele i funkcje parków narodowych, w tym Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz dziedzictwo kulturowe na przykładzie kapliczki Św. Mikołaja i zabytkowej chałupy w Kakoninie. Warsztaty pszczelarskie natomiast, były świetną okazją, by uczniowie uzyskali odpowiedź na pytania: „Po co ludziom pszczoły? Dlaczego powinniśmy dbać o pszczoły?

Poza aspektem edukacyjnym rajdu, młodzież miała okazję zdobyć najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę (614 m.n.p.m.), a także lepiej się poznać i spędzić miło czas na pieszej wędrówce szlakami przez ŚPN. Nie obyło się również bez ciekawych spotkań z przyrodą. Udało nam się zobaczyć młodego zaskrońca, a także ślady dzików.