„Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją”

„Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją”

Depresja wpływa na sposób, w jaki myślimy, jak postrzegamy siebie i otaczającą rzeczywistość. Wraz z uczuciem smutku lub przygnębienia może się wydawać, że nic nie jest warte zachodu i że nigdy nie będzie lepiej. 

Depresja może uniemożliwić dzieciom i młodzieży czerpanie przyjemności z robienia tego, co lubią, w kontaktach z rówieśnikami, przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w domu oraz  w szkole, dlatego nie można lekceważyć objawów depresji i nie należy ich mylić ze zwykłym smutkiem, fochem lub zwyczajnym spadkiem nastroju. 

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresja, dlatego w naszej szkole odbyła się dwutygodniowa akcja informacyjna na temat tego zaburzenia psychicznego. Pierwsze działania obejmowały działania skierowane do rodziców. W dniu 31 stycznia 2024roku Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu na spotkaniu ogólnym z rodzicami rozdawali ulotki z ważnymi informacjami na temat objawów i skutków depresji, a przede wszystkim gdzie rodzice mogą szukać pomocy. Na ulotce znajdowały się wszystkie ważne numery telefonów do instytucji, które wspierają rodziców w walce z depresja u dzieci. Równocześnie na korytarzu powstały gazetki dla uczniów, na których zawarte zostały szczególnie ważne treści, m.in. jakie są objawy i skutki depresji, gdzie i u kogo szukać pomocy oraz praktyczne wskazówki jak wspierać osobę w depresji. Kolejnym działaniem w całej kampanii były warsztaty dla klas IV-VIII na temat depresji przeprowadzone w dniach 26.02- 01.03 przez pedagogów szkolnych : p. Agnieszkę Jakubczyk i p. Annę Kotwę. Cała dwutygodniowa akcja służyła temu, aby nagłośnić występowanie depresji, zapoznać z objawami (aby móc szybciej je rozpoznać i zareagować), ale też skupić się na tym, co pomaga w walce z depresją. Depresja to realna choroba, co oznacza, że „nie przechodzi sama”, a właściwie leczona jest całkowicie uleczalna. Warto sięgnąć po pomoc  specjalistów oraz pamiętać o działaniach profilaktycznych, czyli tych wszystkich, które służą dbaniu o siebie, swoje samopoczucie i zdrowie. Musimy wszyscy pamiętać, aby nie być obojętnym kiedy ktoś z naszego otoczenia przez dłuższy czas jest smutny, przygnębiony i nieobecny. 

Galeria: