WIZYTA GÓRNIKÓW W GMINNYM ZESPOLE SZKÓŁ W ŁAGOWIE

5 grudnia 2023r. w Gminnym Zespole Szkół w Łagowie gościliśmy  górników ze Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych- Kopalnia Winna, Pani Sylwia Wesołowska i Pan Łukasz Stopaj .

Przybyli goście przekazali dzieciom, z Łagowa i Lechówka, ( klas I-II, oraz przedszkola), wiele ciekawostek o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się, że górnicy wydobywają nie tylko węgiel ale i ropę naftową oraz inne surowce mineralne. Podczas spotkania  mogły zobaczyć górniczy strój galowy. Wspólnie liczyły guziki, które posiada  mundur galowy. Największym zainteresowaniem cieszyła się górnicza czapka zwana – czako, chętne dzieci mogły przymierzyć czako, co było fajną atrakcją. Górnik p. Łukasz wyjaśnił, że kolor pióropusza jest uzależniony od rangi górnika, biały pióropusz – inżynierowie, zielony – dyrektorzy kopalni, czarny pióropusz – zwykli górnicy, natomiast czerwony – członkowie orkiestry górniczej. Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały górnikom za miłe spotkanie i wzbogacenie wiedzy na temat ich ciężkiej pracy.   Dzieci wręczyły symboliczne upominki i kwiaty. Przedstawiciele górnictwa obdarowali dzieci słodkimi upominkami. Spotkanie, odbyło się w miłej i przyjemnej atmosferze, a moc wrażeń   towarzyszyła dzieciom do końca dnia.
Autor: Ewa Piątek