Jest takie miejsce, jest taki kraj…

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Autor: Elwira Wrona

Konstytucja 3 Maja do dnia dzisiejszego stanowi symbol odrodzenia, jedności narodowej, dziedzictwa historycznego i wielkich dokonań. To dowód na to, że Polacy potrafią stworzyć silne, sprawnie działające i nowoczesne państwo.

Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Obok ósmo, piątoklasistów na scenie pojawili się jedni z najmłodszych uczniów naszej szkoły. W trakcie akademii cała społeczność szkolna włączyła się do śpiewania pieśni patriotycznych.

Konstytucja 3 Maja przeszła do historii, choć nie w taki sposób, jak na to liczyli jej twórcy. Miała stać się fundamentem odbudowy polskiej państwowości, ale wszystkie reformy i plany przyszły zbyt późno. Nie uratowała I Rzeczypospolitej przed upadkiem, ale pielęgnowanie pamięci o niej pozwoliło narodowi doczekać chwili, w której na mapie Europy w 1918 r. odrodziło się państwo polskie. 

Do dziś jest ona jednym z tych historycznych symboli, które łączą Polaków, niezależnie od poglądów politycznych czy wieku.

Galeria zdjęć »