Wizyta Górników w GZS w Łagowie

Wizyta Górników w GZS w Łagowie

Autor: Ewa Piątek

5 grudnia 2022 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole w Łagowie oraz Filii w Lechówku górników z Kopalni Winna – Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Wizyta coroczna górników z tej kopalni stała się już tradycją, za co serdecznie dziękujemy. 

Specjalni goście zapoznali dzieci z ciekawostkami swojej pracy. Przedstawili dzieciom przepiękną historię o Świętej Barbarze – patronce górników. 

Przedszkolaki z Łagowa i Lechówka jak również z klas I – III dowiedziały się, że górnicy wydobywają nie tylko węgiel ale również inne złoża. Podczas spotkania dzieci miały także okazję zobaczyć górniczy strój galowy. Wspólnie liczyły wraz z gośćmi ile guzików posiada ich mundur galowy. Największym zainteresowaniem cieszyła się górnicza czapka zwana – czako, każde dziecko mogło przymierzyć czako i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Pan Mariusz Grdulski i Łukasz Stopaj górnicy kopalni Winna wyjaśnili dzieciom że kolor pióropusza jest uzależniony od rangi górnika, biały pióropusz – starsi inżynierowie, zielony – dyrektorzy kopalni, czarny pióropusz – zwykli górnicy, natomiast czerwony – członkowie orkiestry górniczej. Nasi goście mieli na sobie czapkę z białym pióropuszem, co oznacza że jest starszym inżynierem górniczym.

Na zakończenie dzieci wraz z zastępcą dyrektora panią Ewą Mikulko oraz paniami serdecznie podziękowały górnikom za miłe spotkanie i wzbogacenie wiedzy dzieci na temat ich ciężkiej pracy.

Dzieci wręczyły symboliczne upominki: kwiaty i dyplomy z podziękowaniami. 

Przedstawiciele górnictwa obdarowali dzieci kolorowankami i słodkimi upominkami.

Spotkanie odbyło się w miłej i przyjemnej atmosferze, a ciekawość i wrażenia dzieci towarzyszyły im do końca dnia.

Galeria zdjęć »