Sukces naszych uczniów w X edycji Dyktanda Niepodległościowego

Sukces naszych uczniów w X edycji Dyktanda Niepodległościowego

Autor: Elwira Wrona

17 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się gala podsumowująca X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. 

Organizatorami konkursu była Fundacja „Zawsze Warto”, Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. St. Kostki w Kielcach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

W tegorocznym Dyktandzie Niepodległościowym wzięło udział łącznie 236 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa świętokrzyskiego.

W jubileuszowej X edycji Dyktanda uczestnikami projektu byli szkoły i uczniowie z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego oraz liczna grupa szkół polskich za granicą (z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii i Mołdawii).

Każde dyktando, które pisali uczniowie, było związane z wydarzeniami wokół daty 11-go listopada 1918 roku, czyli odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Uczestnicy potyczek ortograficznych zmierzyli się m.in. z tekstem o „Rocie” Marii Konopnickiej.

Etap szkolny konkursu rozpoczął się 29 września, potem czas nadszedł na etap wojewódzki, który odbył się 26 października.

Łącznie w zmaganiach ortograficznych wzięło udział 2361 osób z województwa świętokrzyskiego. 

Naszą placówkę w etapie wojewódzkim reprezentowało 7 uczniów.

Wyłoniono 15 laureatów i 2 wyróżnionych w kategorii klas IV – VI szkół podstawowych, 11 laureatów w kategorii klas VII – VIII szkół podstawowych oraz 11 laureatów i 2 wyróżnionych w kategorii szkół ponadpodstawowych.

Jednym z laureatów w kategorii klas IV –VI został Kacper Dychała, natomiast Bartłomiej Kozłowski w tej samej kategorii zdobył wyróżnienie.

Gratulujemy sukcesu!

Galeria zdjęć »