Niech się święci 3 Maja

Niech się święci 3 Maja

Autor: Elwira Wrona

W ostatnich dniach obchodziliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku mija już 231 lat od radosnego majowego poranka, kiedy wołano: „Wiwat Król! Wiwat Sejm! Wiwat wszystkie stany!” 

Szkoła nasza, na długo przed świętem, zakwitła biało-czerwonymi kwitami, flagami i innymi patriotycznymi dekoracjami. Wykonywali je uczniowie na zajęciach lekcyjnych, a także świetlicowych.

3 Maja – cóż to za data? Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić młodemu pokoleniu rolę i znaczenie takich słów, jak: Ojczyzna, Patriotyzm. Daje też możliwość przybliżenia kilku faktów z historii Polski, często zapomnianych przez młodych Polaków.

6 maja w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Z tej okazji uczniowie przygotowali przedstawienie o okolicznościach utraty przez Polskę niepodległości oraz próbie jej ratowania poprzez uchwalenie nowoczesnej konstytucji. Aktorzy – uczniowie klas VIa i VIb wcielili się w postacie imperatorów – zaborców oraz ostatniego króla Rzeczpospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Scenariusz opracowały B. Hołody i R. Bryk. Nad scenografią pracowały B. Kuca, M. Mróz-Nowak, B. Sadłowska. Oprawę muzyczną przygotował W. Nawrocki.

Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich – i starszych i młodszych – jest codzienne pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w tamtych trudnych historycznie czasach spowodowali, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła iskra wolności i niepodległości. Efektem ich niestrudzonych wysiłków było w końcu odzyskanie przez Polskę niepodległości. 

To właśnie takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas.

We wtorek 3 maja społeczność Miasta i Gminy Łagów upamiętniła 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz przypadający na 4 maja Dzień Strażaka.

Tradycyjnie gminne obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny, w której wzięły udział poczty sztandarowe strażaków i szkół, wśród nich poczet naszej placówki. Tegoroczna pogoda włączyła się w majowe świętowanie, dzięki czemu jeszcze bardziej odczuliśmy radość wypływającą z chlubnych kart naszej historii. 

Galeria zdjęć »