Radosna Niepodległa

Radosna Niepodległość
Autor: Elwira Wrona

Od kilku dni uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do obchodów 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na budynku naszej placówki zawisła ogromna biało-czerwona flaga.

https://drive.google.com/drive/folders/1wc3Ux-2MSw71uAcht6_HfiZLCrcRx0RV?usp=sharing

Najmłodsi – w punktach i oddziałach przedszkolnych podczas zabaw poznały historię swojej Ojczyzny, ponadto wykonały szereg prac plastycznych związanych z symbolami narodowymi. Wszystkie wykonane przez nich prace stanowiły  piękną dekorację z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Ponadto dzieci z grup przedszkolnych i klas 0 przyłączyły się do akcji Szkoła do hymnu i wspólnie z nauczycielami odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego
W akcji wzięły również dzieci ze Szkoły Filialnej w Lechówku. 

W przededniu obchodów Święta Niepodległości Mały Samorząd Uczniowski zorganizował akcję  Być Polakiem – to brzmi dumnie. Z pokolorowanych  przez dzieci portretów powstała gazetka zatytułowana Oni tworzyli historię Polski.

W trakcie zajęć świetlicowych  dzieci poznały legendę O Lechu, Czechu i Rusie, rozwiązywały quizy o tematyce patriotycznej oraz stworzyły piękne prace plastyczne.

Na szkolnych korytarzach królowały okolicznościowe gazetki i biało-czerwone ozdoby. 

Nadszedł dzień 10 listopada. W szkole wyraźnie odczuwało się świąteczny nastrój. Wszyscy ubrani w galowe stroje, z przypiętymi biało-czerwonymi kotylionami, z niecierpliwością czekali na główny element obchodów Święta Niepodległości, czyli uroczystą akademię. Zgromadzeni w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej nauczyciele i uczniowie, w obecności Sztandaru Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Łagowie, wspólnie odśpiewali hymn narodowy, przystępując do ogólnopolskiej akcji MEiN. 

Oglądając inscenizację słowno – muzyczną pt. Radosna niepodległa, przygotowaną przez panie: Jolantę Zielonkę, Monikę Durlej, Małgorzatę Walkowicz, Marzenę Dziobę, Beatę Kucę i pana Wiesława Nawrockiego odbyli podróż w czasie. Przyjrzeli się rozbiorom Polski, przeżyli powstania narodowe, I wojnę światową, by w końcu móc cieszyć się z odzyskania przez Polskę niepodległości. Całą uroczystość dopełniały i uświetniały pieśni patriotyczne śpiewane z wielkim zapałem i uczuciem przez uczniów i nauczycieli.

11 listopada dyrekcja, nauczyciele, uczniowie włączyli się w Gminne Obchody Święta Niepodległości. Rozpoczęły się one od patriotycznego występu naszych uczniów w kościele parafialnym w Łagowie. Następnie odbyła się uroczysta msza w intencji Ojczyzny. Po niej uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych przeszli pod krzyż misyjny na placu przy kościele, aby tam złożyć wiązanki i zapalić znicze upamiętniające tych, którzy walczyli i polegli, abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce. 

Pięknym uwieńczeniem święta było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na przykościelnym placu.

Dla dzieci, młodzieży biorących udział w montażu słowno – muzycznym  radny Rady Miejskiej w Łagowie pan Andrzej Kotwa przygotował biało – czerwone babeczki.

Każdy, kto choćby w najmniejszym stopniu, włączył się w  obchody święta naszej Ojczyzny, dał świadectwo miłości do Niej. 

Bez tej miłości można żyć, ale nie można owocować.