Wizyta górników w punktach i oddziałach przedszkolnych

Autor: mgr Ewa Piątek

3 grudnia mieliśmy okazję gościć w naszym przedszkolu górników z Kopalni WINNA - ŚWIĘTOKRZYSKIE KOPALNIE SUROWCÓW MINERALNYCH. Specjalni goście zapoznali dzieci z ciekawostkami swojej pracy. Przedstawiły dzieciom przepiękną historię o Świętej Barbarze – patronce górników. 

Przedszkolaki dowiedziały się, że górnicy wydobywają nie tylko węgiel ale również inne złoża. Podczas spotkania dzieci miały także okazję zobaczyć górniczy strój galowy. Wspólnie liczyły wraz z gościem ile guzików posiada jego mundur galowy. Największym zainteresowaniem cieszyła się górnicza czapka zwana – czako, każdy  przedszkolak mógł przymierzyć czako i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Pani Izabela wyjaśniła dzieciom że kolor pióropusza jest uzależniony od rangi górnika, biały pióropusz – starsi inżynierowie, zielony – dyrektorzy kopalni, czarny pióropusz – zwykli górnicy, natomiast czerwony – członkowie orkiestry górniczej. Nasi goście mieli na sobie czapkę z białym pióropuszem, co oznacza że jest starszym inżynierem górniczym.

Na zakończenie dzieci wraz z paniami serdecznie podziękowały górnikom za miłe spotkanie i wzbogacenie wiedzy dzieci na temat ich ciężkiej pracy. 

Dzieci wręczyły symboliczne upominki kwiaty i własnoręcznie zrobione czapki górnicze wypełnione łakociami. Przedszkolaki również w ramach podziękowania i uczczenia Święta Górników, zaśpiewały piosenkę „Idzie górnik”  jak również recytowały wiersz „Górnicy”. 

Przedstawiciele górnictwa obdarowali dzieci kolorowankami i słodkimi upominkami.

Spotkanie odbyło się w miłej i przyjemnej atmosferze, a ciekawość i wrażenia dzieci towarzyszyły im do końca dnia. 

Galeria zdjęć »