Pisząc listy walczymy o prawa człowieka

Autor: mgr Jolanta Świt

10 grudnia to Dzień Praw Człowieka, ang. Human Rights Day – święto obchodzone corocznie, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania Powszechnej deklaracji praw człowieka w 1948 roku.

W tym roku wolontariusze wraz z opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariatu w geście solidarności ze wszystkimi niesprawiedliwie uwięzionymi ludźmi na  świecie przyłączyli się do światowej akcji Amnesty International - „Maratonu Pisania Listów”. Po raz pierwszy maraton pisania listów został zorganizowany w Polsce w 2001 roku, a obecnie w tej akcji uczestniczy ponad 200 krajów na całym świecie. W ramach akcji wolontariusze SKW naszej szkoły w okresie od 7 do 11 grudnia wysyłają listy online, które mogą zmienić los osoby uwięzionej. Każdy z nas może przyłączyć się do akcji i wysłać swoje poparcie, wśród osób, które czekają na sprawiedliwość jest m.in. Jani Silva, urodzona w samym sercu kolumbijskiej Amazonii, poświęciła swoje życie ochronie drzew i ziemi niezbędnych dla naszego przetrwania. Od szesnastego roku życia wspiera rolników campesino z Putumayo – położonego na południu kraju regionu, który charakteryzuje się jedyną w swoim rodzaju bioróżnorodnością, czy Nassima, która przez większą część życia prowadziła kampanie na rzecz wolności kobiet w Arabii Saudyjskiej. Straciła przez to swoją własną wolność. Jest jedną z 13 kobiet sądzonych za domaganie się prawa do prowadzenia samochodu i wykonywania codziennych czynności bez zezwolenia męskiego „opiekuna”. Od czasu aresztowania w lipcu 2018 r., jest więziona, cierpiąc złe traktowanie i izolację – wszystko za pokojowe działania w obronie praw kobiet.

Jak przyłączyć się do akcji w obronie takich ludzi jak Nassima? Należy wejść na stronę https://maraton.amnesty.org.pl/ i podpisać petycję onlinę. 

Galeria zdjęć »