Wizyta Górników

Autor: mgr Ewa Piątek

4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika - BARBÓRKĘ. Z tej okazji dnia 5 grudnia 2019r. gościliśmy w naszej szkole GÓRNIKÓW z Kopalni WINNA - ŚWIĘTOKRZYSKIE KOPALNIE SUROWCÓW MINERALNYCH .

Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywane są surowce znajdujące się pod Ziemią i jak bardzo są nam potrzebne w codziennym życiu.

Górnicy przybyli do nas w stroju galowym. Dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej, odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Górnicy wyjaśnili dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi jak również co oznacza ilość guzików na mundurze galowym górników.

Dzieci chętnie i z zaciekawieniem wysłuchały opowieści. W trakcie wizyty zadawały wiele pytań, na które goście chętnie odpowiadały. Miały również możliwość założenia czapki górniczej - czako jak również pooglądania na wystawce wiele atrybutów niezbędnych w pracy górnika .

Na zakończenie dzieci i panie nauczycielki serdecznie podziękowały górnikom za miłe spotkanie, wręczyły upominkowe dyplomy i kwiaty. Natomiast przedstawiciele górnictwa przekazali wszystkim uczestnikom spotkania kolorowanki i słodkie upominki.

Galeria zdjęć »