Wycieczka ósmoklasistów do Łeby

Słońce, plaża i odpoczynek…. To marzenie uczniów przed wakacjami. Uczniowie klas ósmych mieli możliwość spełnić je nieco wcześniej niż inni. 2 czerwca 2024r.pod opieką swoich wychowawców: p. B. Sadłowskiej i p. B. Hołody oraz kierownika wycieczki- p. E. Zwolińskiej wyjechali na kilkudniowy pobyt do Łeby. Wycieczka rozpoczęła się na dworcu w Kielcach. Po kilkugodzinnej podróży pociągiem młodzi turyści dojechali do celu. Łeba powitała przybyłych ładną pogodą, co zachęcało do spacerów po mieście, pobytu na plaży i do przywitania się z morzem. To był dopiero początek atrakcji. Następnego dnia uczniowie mieli możliwość spaceru po Słowińskim Parku Narodowym. Ruchome Wydmy-będące częścią parku- wprawiły uczniów w zdumienie. Poczuli się jak na Saharze, z tą różnicą, że niedaleko widzieli las, a w oddali morze. Widok ze szczytu wydm zapierał dech w piersiach. W drodze powrotnej kolejną gratkę mieli miłośnicy historii i militariów, bo wycieczka zwiedzała Wyrzutnię Rakiet. Pan Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o eksperymentach, jakich dokonywali Niemcy w tym miejscu w czasie II wojny światowej i o późniejszym wkładzie polskich naukowców w rozwój badań kosmicznych. Kolejnym punktem programu, który czekał młodych turystów był pobyt w Łebskim Parku Rozrywki. Ośrodek oferował liczne atrakcje. Wśród nich były: samochodowe szaleństwo, czyli autodrom, przejażdżka wodnymi rowerami, przejażdżka na diabelskim młynie i innych zjeżdżalniach m.in. Boomerangu i Kamikadze. Dla wyciszenia emocji można było pograć w mini-golfa oraz odbyć podróż w czasie udając się na spacer ścieżką edukacyjną lub też przejść się szlakiem latarni morskich. To nie wszystko: bo dla śmiałków oferowano pobyt w Zamku Strachu i Labiryncie Magicznych Luster. Podobne atrakcje czekały na uczniów kolejnego dnia. Niesamowitych wrażeń dostarczył wszystkim pobyt w Fokarium ,, Sea Park” w Sarbsku. To pierwszy w Polsce park związany z tematyką mórz i oceanów oraz historią i kulturą Pomorza. Uczniowie skorzystali tam  z pokazów multimedialnych i uczestniczyli w kilku seansach filmowych, w których wykorzystano technikę 5D. W ten sposób zobaczyli prehistoryczne morskie zwierzęta i poznali historię morza. Dzięki technice 5D mieli także możliwość odbycia ekscytującej podróży na statku korsarskim w poszukiwaniu legendarnego złota piratów. Jednak prawdziwym ,,gwoździem programu” był pokaz umiejętności dwóch uchatek kalifornijskich połączony z karmieniem zwierząt. Mila i Lili okazały się niezwykle inteligentnymi zwierzętami. Zachwyciły wszystkich swoją zwinnością i akrobatycznymi sztuczkami. Pełni wrażeń i zachęceni multimedialną podróżą na statku korsarskim uczniowie odbyli prawdziwy rejs statkiem. Wrażenia z morskiej podróży były niezwykłe, bo w jej trakcie zaczął padać deszcz, a morze przez chwilę zrobiło się niespokojne. Ostatnią atrakcją, która czekała uczniów był pobyt w Muzeum Bursztynu. Młodzi turyści wysłuchali informacji o powstawaniu jantaru, jego złożach, zobaczyli  różnorodność odmian i barw. Obejrzeli także eksponaty i arcydzieła sztuki wykonane z…bursztynu. Dużych emocji dostarczyło wszystkim uczestnikom poszukiwanie bursztynu na przestrzeni imitującej plażę. Okazało się, że niektórzy mają do tego prawdziwy talent, a nagrodę znaleźli sobie sami przekopując piasek. Były nią kawałki bałtyckiego bursztynu.